03
مه

آشنایی با معرق سنگ و سرامیک | این هنر خیره‌کننده است!

معماران اصیل ایرانی همواره در تلاش بوده‌اند تلاش تا هنر را در صنعت ساختمان‌سازی وارد کنند. یکی از این هنرهای زیبا که توانسته است آثار تاریخی فوق‌العاده‌ای را خلق کرده و به یادگار بگذارد، هنر معرق بر روی سنگ و سرامیک است می‌باشد.
معرق‌کاری سنگ حاصل بریدن، کنار هم چیدن و چسباندن سنگ‌هایی بارنگ‌های مختلف لایه شده برای ایجاد طرح و نقش با ابزار برش و سایش است.

معرق سنگ بیشتر بر سطوح تخت و گسترده اجرا می‌شود تا بتواند زیبایی خود را به‌خوبی به نمایش بگذارد.

از معرق سنگ برای تزئینات بنا  مثل کف لابی ساختمان‌ها، ورودی‌ها، راهروها، کف سالن پذیرایی و اتاق‌ها و همچنین انواع سطوح مانند صفحه میز و…استفاده می‌شود.

این هنر چشم‌نواز که جلوه خاص و زیبایی را ایجاد می‌کند در اکثر هتل‌ها، سالن‌های عمومی و ساختمان‌ها و لابی‌ها مشاهده می‌شود.

دراین‌بین ذکر این مورد ضروری است که در کنار سنگ، سرامیک به دلیل تنوع رنگ و طرح و هم‌چنین باصرفه‌تر بودن توانسته است جایگاه ویژه‌ای در معرق‌کاری پیدا کند، اما قطعاً مقاومت سنگ از سرامیک بیشتر است.

در این روش طرح موردنظر به‌وسیله کامپیوتر طراحی و رنگ‌بندی می‌شود. پس‌ازآن قطعات مختلف هر رنگ از نقشه اصلی جداشده و نقشه اجرایی آن به زبان دستگاه طراحی می‌گردد. در مرحله بعد قطعات موردنظر به‌وسیله دستگاه واترجت با آب فشار فوق بالا بریده می‌شود و آماده مونتاژ می‌گردد. سپس قطعات بریده‌شده مطابق نقشه در کنار هم قرار داده‌شده و با روش‌های گوناگون به‌وسیله چسب ثابت می‌گردند.

تولیدکنندگان معرق با استفاده از دستگاه واترجت هیچ محدودیتی در به‌کارگیری سنگ و یا حتی سرامیک ندارند و واترجت توانایی برش انواع مواد را دارد.

پس‌ازاین مرحله قطعه‌های سنگ‌های رنگی مطابق نقشه اولیه و بر مبنای رنگ‌بندی طرح با روش‌های گوناگون (سی ان سی، واترجت، استفاده از سنگ دیواری) بریده‌شده و با چسب همرنگ سنگ‌ها در محل مناسب که در مرحله کفتراش مشخص‌شده چسبانده می‌شود. پس‌ازاین مرحله سنگ‌ها ساب خورده و آماده استفاده می‌باشد.

گروه فنی مهندسی نوآفرین یزد با بهره‌گیری از طراحان ماهر و باتجربه و تکنولوژی روز واترجت طرح‌های چشم‌نواز معرق سنگ و سرامیک را اجرا می‌کند که همواره مورد استقبال معماران و مهندسین ساختمانی  و مشتریان قرارگرفته است.

طراحی‌هایی بارنگ‌ها و نقش‌ها مختلف و در ابعاد متفاوت که زیبایی چشم‌نواز و خیره‌کننده‌ای را به لابی‌ها، سالن‌ها و… می‌دهد.

لازم به ذکر است با بهره‌گیری از تکنولوژی برش واترجت علاوه بر سنگ و سرامیک می‌توان طرح‌های متنوعی را بر روی انواع فلز، شیشه و… اجرا کرد.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت آخرین طرح‌ها با گروه فنی مهندسی نوآفرین یزد تماس بگیرید.