24
دسامبر

انتخاب بهترین سنگ برای نما و طراحی داخلی ساختمان!

کدام سنگ برای نمای ساختمان مناسب تر است؟ کاربرد هر کدام از سنگ های ساختمانی چیست؟ این سوالی است که شاید اکثر افرادی که درگیر ساخت و ساز هستند با آن روبرو شده اند.

بهترین سنگ نما برای ساختمان، سنگ های طبیعی با رگه های زیبا هستند. با توجه به تنوع در سنگ ها، انتخاب سنگ ساختمانی مناسب کمی پیچیده است. برخی از سنگ های ساختمانی برای سنگ کاری داخل ساختمان و برخی دیگر برای سنگ کاری نمای ساختمان مناسب هستند.

برای اینکه بهترین سنگ را برای ساختمان انتخاب کنید  معیارهای را باید رعایت کرد. در ادامه این مطلب که توسط کارشناسان گروه فنی مهندسی نوآفرین یزد تهیه شده با برخی از این موارد آشنا می شوید.

برای انتخاب سنگ ساختمانی بهترین معیار، کاربری سنگ است. سنگ تراورتن، مرمر، مرمریت، گرانیت، سند استون و …. از رایج ترین سنگ ها در ساختمان سازی هستند. هر کدام از این سنگ ها ویژگی های خاصی دارند و کاربرد متفاوتی دارند. شاید بهتر باشد بگوییم که سنگ بد و خوب وجود ندارد.

تناسب بین کاربرد و نوع سنگ تعیین می کند که این متریال مناسب است یا خیر! برای مثال برای سنگ کاری راه پله یا سنگ کاری نمای رومی و … از یک متریال استفاده نمی شود. سنگی که برای کف سرویس های بهداشتی استفاده می شود شاید مناسب نمای داخلی ساختمان نباشد.

شاید البته بسیار با اهمیت است که بدانیم کدام سنگ با چه جنسی برای کدام قسمت یک ساختمان کاربرد دارد، جدول زیر که مورد تایید کارشناسان سنگ در گروه فنی مهندسی نوآفرین است می تواند در این خصوص به شما کمک کند.

 

پرکاربردترین سنگ‌های مورداستفاده در ساختمان‌سازی
نوع سنگ مشخصات فیزیکی وضعیت قیمت نوع مصارف
گرانیت سخت، چگال، بادوام در برابر نفوذ آب و اثر ضربه و مقاوم در محیط‌های صنعتی قیمت بالا به علت استخراج، برش و صیقل پرهزینه نمای ساختمان، کف‌سازی، پیاده‌روسازی، راه‌سازی و…
ماسه‌سنگ‌ها(سنداستون) سنگ رسوبی بسیار شایع ممکن است دارای بافت نرم یا خشن باشند. عموماً در برابر یخبندان مقاوم‌اند. سطح نهایی آن‌ها به‌صورت چکشی، کلنگی و تیشه‌ای قابل‌مصرف است و برای نصب آن‌ها از ابزار غیر آهنی استفاده می‌شود نسبتاً ارزان سنگ نما
دیوریت مقاومت بسیار بالا نسبتاً ارزان سنگ نما، سنگ پله، کف، جاده‌سازی و…
گابرو استحکام و مقاومت بالا در برابر هوازدگی قیمت مناسب سنگ نما، کف، پل و تونل
مرمر مقاومت در برابر هوازدگی، گازها و باران‌های اسیدی قابل‌ذکر است. مرمر و مرمریت دو محصول متفاوت است مرمر نور را از خودش عبور می‌دهد نسبتاً گران نمای داخلی ساختمان‌ها
مرمریت مقاومت بالا در مقابل هوازدگی، رطوبت و… قیمت بالا در نمای ساختمان داخلی
کوارتزیت این نوع سنگ که اغلب با سنگ گرانیت نیز اشتباه می‌شود از گرانیت سخت‌تر است این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود قابل‌شناسایی است. بسیار ارزان بخش‌های خارج و داخل ساختمان، پل‌ها و تونل‌ها
تراورتن در شرایط آب و هوایی گرم می‌توان جهت مصارف خارجی نیز از آن استفاده کرد. ارزان خارجی و داخلی
لاشه مقاوم ارزان زیرسازی، پر کردن فاصله بین سنگ‌ها و کف‌سازی خشن
قواره مقاوم گران‌تر از لاشه دیوارهای باربر، جدول‌سازی، کف و…
بادبر مقاوم ارزان تونل‌سازی، پل‌سازی، جدول‌سازی، دیوارهای باربر و غیر باربر، سنگفرش و پله
پلاک مقاومت خوب این سنگ از برش و صیقل سنگ‌های دیگر استفاده می‌شود نسبتاً گران برای تزیینات داخل و خارج ساختمان و در کف، دیوار پله، کف پنجره، کنار و زیر دیوار گچی و. وسایل تزییناتی نظیر گلدان، شمعدان، جدول و جوی و.

 

 

حالا بهتر است برای انتخاب بهترین سنگ نما این معیارها را در نظر بگیرید:

  • دوام سنگ نما

یکی از اصلی ترین دلایل برای اجرای سنگ کاری نما اینست که سنگ ها مقاوم هستند. در مقایسه با دیگر سازه های ساختمانی، سنگ ها مقاومت بالایی دارند. اما یک اشتباه می تواند همه پول تان را هدر دهد. اگر از سنگ مناسب برای نماکاری ساختمان استفاده نشود، خیلی زود سنگ ترک خورده و دچار آسیب می شود.

بهترین سنگ نما مقاوم ترین سنگ ساختمانی است. ساختار همه سنگ های ساختمانی یکسان نیست. ترکیب کانی های موجود در یک سنگ ساختمانی و همچنین تخلخل و بافت آن متفاوت است. سنگ نما در معرض نور خورشید و تغییرات جوی قرار دارد. بنابراین لازم است تا سنگ نما در برابر شرایط جوی مقاومت خوبی داشته باشد.

  • ساختار سنگ ساختمانی

بهترین سنگ نما باید بتواند در برابر شرایط خارجی دوام بیاورد. تغییرات دما در فصل تابستان و زمستان می تواند شکاف هایی را در سطح سنگ ایجاد کند. برای اینکه سنگ ساختمانی دوام بیشتری داشته باشد حتما باید ساختار منسجم و یکپارچه ای داشته باشد.

باید توجه کرد که هر گونه اختلاف سطح، درز، ترک خوردگی، شکاف ناشی از گسل که به صورت طبیعی روی سنگ ایجاد می شود، روی ساختار آن تاثیرگذار است. گاهی در حین برش و نصب سنگ نما ترک و شکاف های ریز بر روی سنگ ایجاد می شود.

همه مواردی که ذکر شد ساختار سنگ را ضعیق و شکننده می کند. بهترین سنگ نما باید کاملا سالم و فاقد درز و ترک خوردگی باشد. لایه های ریز بین سنگ محل هوا زدگی، یخ زدگی و تخریب آن است.

  • بافت سنگ نمای ساختمان

سنگ های طبیعی به صورت دانه ریز و دانه درشت موجود می باشند. برای سنگ کاری نمای خارجی ساختمان، سنگ های دانه درشت انتخاب خوبی نیستند. سنگ های دانه درشت در برابر تغییرات دمایی حساس تر هستند و زودتر آسیب می بینند. میزان تخلخل سنگ و تراکم آن در کیفیت سنگ ساختمانی اهمیت زیادی دارد.

سنگ های متراکم تر در برابر آب و رطوبت و هوازدگی نفوذ ناپذیرتر هستند. این در حالی است که هر چه میزان تخلخل سنگ بیشتر باشد، میزان ترک خوردگی، جذب آب و نفوذ پذیری آن بیشتر است. سنگ های نمای مرغوب قیمت بالاتر و البته دوام بیشتری دارند.

  • رنگ بهترین سنگ نما

انتخاب رنگ سنگ ساختمانی از نگاه دکوراتیوها مسئله مهمی است. شکل ظاهری ساختمان با رنگ های متنوع سنگ های نما زیباتر دیده می شود. اگر چه انتخاب رنگ برای سنگ نما تا حدودی سلیقه ای است اما برخی نکات را نادیده نگیرید. کارشناسان گروه فنی مهندسی نوآفرین توصیه می کنند نما سنگ روشن نسبت به تیره ارجحیت دارد.

به خصوص سنگ های تیره آهکی اصلا مناسب نصب در نمای خارجی ساختمان نیستند. سنگ های آهکی تیره در برابر نور خورشید و تغییرات هوا بسیار ناپایدار هستند. رنگ سنگ نما روی قیمت تمام شده کار هم تاثیر گذار است.

برخی از سنگ های طبیعی دارای رنگ بندی بسیار زیبایی هستند. این سنگ ها بسیار کمیاب و گرانقیمت هستند. برای مثال سنگ هایی که دارای رنگ دانه های قرمز، لاجوردی، سبز هستند و بافت متاکم تری دارند، به قیمت بالاتری به فروش می رسند.

  • زیبایی و استفاده از مصنوعات سنگی

چشم نواز بودن و زیبایی نمای ساختمان معیاری است که نمی توان به راحتی نسبت به آن بی تفاوت بود، استفاده از مصنوعات سنگ، پروفیل ها، مجسمه های سنگی و قرار دادن طراحی مناسب و حرفه ای اجزا می تواند کمک شایانی به هرچه زیباتر شدن نمای ساختمان بکند. در این خصوص می تواند نمونه کارها و طراحی ها اجرا شده توسط گره فنی مهندسی نوآفرین را در بخش نمونه کار های سایت مشاهده کنید.

همچنین کارشناسان گروه فنی مهندسی نوآفرین برای مشاوره و راهنمایی شما به منظور بهترین انتخاب در خدمت شما هستند.

  • نصب بهترین سنگ نما ساختمان

بهترین سنگ نما باید قابلیت چسبندگی بالایی داشته باشد. شرایط نصب و چسبندگی در دوام و ماندگاری سنگ ساختمانی تاثیر زیادی دارد. سنگ های بسیار صیقلی قابلیت چسبندگی خوبی با ملات ساختمانی ایجاد نمی کنند.

در این مورد شیوه نصب سنگ نما هم تاثیر گذار است. برای اینکه در مرور زمان سنگ از نمای ساختمان جدا نشود لازم است تا به درستی سنگ روی ساختمان نصب شود. برای جلوگیری از افتادن سنگ نما باید از روش های مناسب استفاده کرد.

نصب پروفیل و نبشی های فلزی و شاسی کشی ، روش خشکه چینی، اسکوپ کردن سنگ همگی موجب می شود تا پایداری سنگ روی نمای ساختمان افزایش یابد. چنانچه نصب سنگ نما به درستی انجام نشود مجبورید با استفاده از روش پیچ و رولپلاک سنگ ها را به سازه متصل کنید.

پر کاربردترین سنگ نمای ساختمان این چهار نوع هستند:

  • سنگ تراورتن
  • سنگ گرانیت
  •  سند استون
  • سنگ نمای چینی