24
دسامبر

آشنایی با دستگاه برش واترجت (برش با فشار آب)

واتر جت چیست؟

واترجت یکی از جدیدترین دستگاه‌های صنعتی است که برای بریدن مواد سخت مثل فلزات، سنگ، پلاستیک، چوب، چرم و … کاربرد دارد. با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به دستگاه‌ها و تجهیزات متنوع و تک منظوره، دیگر دستگاه‌های تولیدی قدیمی مانند تراش معمولی به‌خوبی نیاز بازار را برطرف نمی‌کنند و به همین جهت در مسیر پیشرفت دستگاه‌های تولیدی، رایانه‌ها نقش بسیار مهمی را در روند هدایت و کنترل عملیات مختلف دستی یا ماشینی داشته‌اند و باعث کاهش خطاهای انسانی و دقت عمل شده‌اند. دستگاه برش واتر جت (water jet cutting) یا همان جت آب یکی از این دستگاه‌های پیشرفته است که توانسته نیاز مشتریان را به‌خوبی پاسخ دهد.

آشنایی با تکنولوژی واتر جت

برش واترجت یا برش با فشار آب از نوع برش سرد بوده و هیچ‌گونه تنش حرارتی بر روی محصول ایجاد نمی‌کند و دمای قطعه کار هنگام برش هم‌دمای محیط است و بهترین روش برای بریدن فولاد, استیل, آلومینیوم, برنج، برنز و سوپر آلیاژها می‌باشد برش با واترجت چون نیاز به وجود ماده رسانا ندارد برای برش کلیه مواد مناسب است. در خدمات واترجت گروه فنی مهندسی نوآفرین فلزات، سنگ، سرامیک، شیشه، پلاستیک، تفلون و …امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است که دستگاه واتر جهت این مجموعه با میزی 2 در 6 متر در نوع خود در منطقه بی‌نظیر است.

مزایای برش‌کاری با دستگاه واترجت

یکی از برترین فواید و مزایای استفاده از برش بافشار آب یا Waterjet cutting این است که ذاتاً دارای خاصیت برشکاری سرد می‌باشد و ایجاد گرما نمی‌کند. با همین ویژگی انواع مواد را به‌راحتی برش می‌دهد ولی در سایر روش‌های برشکاری احتمال سوختن ذوب شدن یا ترک برداشتن مواد وجود دارد. در ضمن بعضی از فرایندهای گرمازا سبب تاب برداشتن و سخت شدن روی قطعه کار گشته یا اینکه مایه افشاندن گازهای خطرناک از قطعه کار می‌شود.

علاوه بر این ماشین واترجت هیچ تنش مکانیکی به قطعه کار اعمال نمی‌کند.

واترجت ها در کجا استفاده می‌شوند؟
در ادامه به نمونهٔ کوچکی از کاربردهای تخصصی دستگاه واترجت اشاره می‌کنیم.

معرق سنگ

در حال حاضر برای تولید معرق سنگ از دستگاه واترجت یا همان جت آبی استفاده می‌شود. باوجود دستگاه سی ان سی واترجت قطعات به‌صورت دقیق و با کمترین درز بین قطعات مونتاژ می‌شوند که از مزیت‌های آن نسبت به روش‌های سنتی است. گفتنی است گروه فنی مهندسی نوآفرین یزد مفتخر است که خدمات معرق سنگ از طراحی تا تولید و اجرا را به‌صورت کامل و حرفه‌ای با بهره‌گیری از نیروهای توانا و مجرب برای مشتریان خود انجام می‌دهد.

تولید قطعات صنعتی

به علت اینکه واترجت برشکاری سرد می‌باشد و حرارت بر روی قطعات تأثیر نمی‌گزارد و سیستم مولکولی و سختی قطعه به علت نداشتن تنش حرارتی به‌صورت قبل از برش حفظ می‌شود برای تولید قطعات فولادی و همچنین اکثر فلزات مانند آلومینیوم، برنج، استیل و … کاربرد دارد و بر لیزر ارجح است. همچنین به علت قدرت بالا دستگاه واترجت نسبت به لیزر در تولید ورق‌های آهنی بالای ده میل موفق عمل می‌کند.

کارگاه‌های ماشین‌کاری مختلف

جت‌های آب در بین تمامی ماشین‌ابزارها سودمندند، آن‌چنان‌که به‌سرعت و سادگی از ایده به قطعه نهایی می‌رسیم. جت‌های آب همچنین می‌توانند با کمترین قیود و راه‌اندازی با انواع مختلفی از مواد کار کنند.

هنرمندان

هنرمندان از جت‌های آب به خاطر توانایی خلق شکل‌های پیچیده در موادی که رسوما کار با آن‌ها مشکل است، استفاده می‌کنند، همانند شیشه منقوش، سنگ مرمر. نوآفرین در این عرصه نیز با هنرمندان بسیاری همکاری دارد.

هوا و فضا

شرکت‌هایی که برای صنایع هوایی قطعات تولید می‌کنند، بیشتر آلومینیوم را ماشین‌کاری می‌کنند که توسط یک جت آب به‌سادگی ماشین‌کاری می‌گردد. فلزات نامتعارفی همانند Inconel, titanium و Hastalloy هم می‌توانند توسط جت‌های آب ماشین‌کاری شوند.

تولیدی

واترجت ها همچنین برای ساخت قطعاتی از محصولاتی که فروخته می‌شوند نیز به کار می‌روند، به‌علاوه قطعات موردنیاز برای ساخت ماشین‌آلات در خطوط مونتاژ.

صنعت اتومبیل و حمل‌ونقل

نمونه‌سازی و تولید قطعات اتومبیل‌ها و ابزارآلاتی که برای ساخت اتومبیل‌ها بهره گرفته می‌شود. همچنین بسیاری از قطعات اتومبیل‌های مسابقه توسط جت‌های آب تولید می‌گردند.